Currently set to Index
Currently set to Follow
Соцмережі

Модифікація та адаптація навчальних програм для дітей з ООП

 

У статті, що ми писали раніше, було розглянуто принципи універсального дизайна для освітніх середовищ. Також в статті було зазначено чому це важливо для дітей з ООП.   Але не завжди є можливість створити у вже існуючих школах універсальний дизайн, і в тому числі розробити окремі навчальні програми для дітей з різними можливостями.  Сьогодні розглянемо якими шляхами можна адаптувати або модифікувати вже існуючі навчальні програми під можливості дітей з ООП з їх індивідуальними особливостями. 

Що означає адаптація та модифікація навчальних програм?

Модифікація та адаптація – це стратегії спрощення програми викладання, для того щоб дитина з ООП засвоювала ті самі теми, що і її однокласники. Відмінність модифікації від адаптації полягає у рівні засвоєння знань дитиною. В першому випадку (модифікація)  він може не відповідати віковим особливостям учнів класу, а в другому (адаптація) зміст навчання і рівень його засвоєння буде таким самим, як і у всьому класі. 

Адаптація навчання

Під час адаптації дії вчителя спрямовані на розробку додаткових способів подання інформації з навчальної програми для дитини з ООП, пошук додаткових наочних матеріалів (карток, інструкцій) і останнє, розробка унікального способу перевірки засвоєних знань з урахуванням особливостей дитини з ООП. 

адаптація навчильних програм для дитини з ООП
Скріншот із презентації Ольги Малікової. Ольга Малікова, виконавча директорка Української асоціації поведінкових аналітиків та асистентка вчителя в київській школі №58

Прикладом адаптації навчальної програми Математики може бути використання схем, алгоритмів, розбору умов задачі, картки-підказки, зменшення кількості задач для самостійного розв’язання. 

Як додаткові шляхи перевірки знань можна використовувати інтерактивну підлогу. Бібліотека ефектів інтерактивної підлоги Бріолайт включає окремі ефекти на засвоєння знань з математики (9 ефектів): Сума та різниця, Ділення, Добуток і частка, Віднімання, Приклади, Числа, Додавання та віднімання, Послідовність, Парні та непарні. 

Щодо оцінювання учня з ООП з використанням адаптованої навчальної програми, то варто давати такій дитині додатковий час або зменшувати кількість завдань зі збереженням складності; надавати допомогу асистента вчителя (для розуміння завдання або алгоритму розв’язання); приймання нестандартних типів відповіді ( використання презентації, ілюстрації або не перед усім класом)

Модифікація навчання

Під час модифікації учитель спрощує зміст навчальної програми для конкретного учня з урахуванням його особливостей. Учитель може виключити частини тем або ущільнити зміст програми, головною умовою є забезпечення активності дитини під час навчальної соціалізації та активної участі під час класного життя. 

Тобто, дитина відвідує навчальний заклад за тим же розпорядком, що і його однокласники, вивчає ті ж самі теми, але глибина вивчення тем, та матеріал може різнитися. 

Модифікація навчальних програм для дитини з ООП
Скріншот із презентації Ольги Малікової. Ольга Малікова, виконавча директорка Української асоціації поведінкових аналітиків та асистентка вчителя в київській школі №58

Прикладом для модифікації є може бути використання інтерактивної пісочниці Бріолайт для вивчення Природознавства або основ Географії. В режимі Ландшафт можна вивчати типи водоймів, молювавши їх на пісочниці, а відповідне підсвічування буде допомагати наочно розуміти різницю. За допомогою додаткових іграшок, що є у комплекті інтерактивної пісочниці, можна вивчати диких, домашніх та морських тварин, їх відмінності, місця існування та інше. 

Оцінювання учнів з ООП під час модифікації передбачає прості дії замість складних, використання калькулятора, ваг для обчислення, електронного годинника замість стрілочного та інше. 

Навчальні матеріали

І у випадку адаптації і під час модифікації навчальні матеріали для дітей з ООП є важливим елементом засвоєння інформації та перебування в закладі освіти. 

Що можна використовувати:

  • інструкції та алгоритми виконання (як мити руки, розклад дня, як вирішувати задачу і тд);
  • зменшення інформаційного навантаження, збільшення використання наочних матеріолів замість текстових;
  • тематичні картки, комп’ютерні програми, кольори (доречним буде застосування інтерактивної панелі для демонстрації звуків, кольорів, рослин та іншого);
  • логопедичні кубики або картки, календарі, спеціальні лінійки та таблиці. 

Усі матеріали мають відповідати тематиці уроку класу, тому їх використання буде корисним не тільки учням з ООП, но і решті класу. 

ПОВЕРНУТИСЯ

Отримати консультацію

Дякуємо заВаш запит!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Отримати матеріали

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Відповімо на будь-які
питання

  • (067)
  • (050)
  • (063)
258-15-15
або

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ