Сенсорна інтеграція
Без’язична О.В у своїй роботі “Сенсорна інтеграція в реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи” навела дуже цікаву, але сумну статистику. Так, згідно неї протягом останніх років спостерігається негативна тенденція в динаміці показників здоров’я дитячого населення. Це означає, що кількість здорових дітей зменшується, а натомість зростає кількість дітей з інвалідністю з порушенням фізичного та розумового розвитку. І згідно ВООЗ це відбувається по всьому світі, ріст кількості таких дітей знаходиться на рівні 3-4%, від загального числа дітей.
За даними МОЗ України аналізуючи більш ніж десятирічний період, рівень інвалідності дітей в країні збільшився на 85%, а щорічно статус дитина з інвалідністю надається 16000 дітям.
Це все ще раз підтверджує необхідність створення центрів діагностики, корекції та реабілітації неврологічної дисфункції у дітей, а також впровадження та фінансування сучасних методик для цього на території України.
Сенсорна інтеграція – це загальна функція мозку, яка полягає в організації потоку стимулів від органів чуття для формування сенсорного досвіду та адаптивних реакцій на умови навколишнього середовища. У дітей, на основі цієї функції формується осмислена поведінка, елементарні рухи, а згодом навчання і творчості.
Теорію сенсорно-інтегративної терапії розробила американський психолог та ерготерапевт Джин Айрес у 1950-х роках у Каліфорнії, і зараз ця методика досі актуальна у всьому світі.
У роботі, що зазначала вище наведено і чітко сформовано мету цієї методики, яка полягає у підвищенні здатності дітей сприймати й організовувати сенсорну інформацію, набувати практичні навички та сприяти соціалізації дітей.
Завдяки сенсорній інтеграції можна досягти таких цілей:
- Збільшення частоти і тривалості адаптивних реакцій.
- Підвищення пізнавальної та рухової активності.
- Покращення комунікабельності та спілкування.
- Розвиток та закріплення навичок самообслуговування та соціальної поведінки.
- Закріплення віри у власні сили.
Зазначимо, що корекційні заняття базуються на залученні до роботи всіх сфер сприйняття: зорового, слухового, тактильного, нюхового, смакового, вестибулярного.
Показаннями для застосування даної методики є ознаки наступних проблем:
- Сприймання: неприємні відчуття при дотику чи обіймах; аутоагресивна поведінка; ухиляється застосовувати руки для гри чи догляду за собою; не любить змін, нових вражень.
- Рухи: стереотипні рухи тілом; погана рівновага та координація; не реагує на зміни об’єктів у навколишньому середовищі під час освоєння простору.
- Поведінка: проблеми в процесі взаємодії та спілкуванні з іншими дітьми; недорозвиток практичних навичок пристосування до оточуючого середовища; часто спостерігається зміна настрою; труднощі в організації цілеспрямованої поведінки; відчуває страх перед незнайомими, новими обставинами.
Обладнання Бріолайт створене саме для такої сенсорної терапії. Основний елемент обладнання для сенсорної терапії від Бріолайт – це проекційна пісочниця. Наша панель також включає багато додатків, які спроможні відтворювати різні звуки для розвитку слухового сприйняття (наприклад звук пральної машини або дощу) та іш. А інтерактивна підлога може візуалізувати та зробити інтерактивним багато вправ, які психологи проводять до допомогою карток та роздруківок.
Але для впровадження в вашому закладі сенсорної терапії необхідно не лише складне електронне обладнання. Для якісного використання даної методики потрібно облаштувати сенсорну кімнату. Важлива частина ефективного сенсорного заняття – це адаптація дитини до нових умов оточення. скільки така терапія складається з вербальних, тактильних, моторних форм контактів. Також необхідно застосовувати освітлення, ефірні масла, масаж, різні матеріали, звуки та запахи. Тренування відчуття смаку можливе за допомогою розчинів солі, сахару або інших. Потрібно також мати гладкі, шорсткі, м’які поверхні для розвитку тактильного сприйняття. Із більш коштовних допоміжних елементів виділяють м’які крісла, гойдалки, батут для розвитку вестибулярного апарату.
Для вирішення проблеми сенсорної інтеграції потрібно застосовувати як окремі компоненти обладнання, так і їх поєднання. Тільки тоді можна досягти максимальної ефективності в роботі педагога. Саме такий комплекс можна збудувати у вашому закладі нашими спеціалістами, включивши все необхідне в склад вашої інтерактивної кімнати.