Навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку
Порушення інтелектуального розвитку дитини – це не хвороба й не заразний стан. ПІР може бути різного ступеню, тож діти з цим порушенням можуть досягти різних результатів.
Порушення інтелектуального розвитку – це первинне порушення, яке не лікується, але від нього виникають наслідки та особливості, які педагог може виправити. Говорячи про ПІР переважно йдеться про ураження головного мозку, через це на основі органічного ураження центральної нервової системи спостерігається явно виражене зниження пізнавальної діяльності.
Рекомендації щодо налагодження навчального процесу дитини з порушеннями інтелектуального розвитку
Щоб проявити потенціал дитини та допомогти йому розкритися, розвивайте творчу активність.
Щоб навчання проходило продуктивніше, необхідно з самого початку підгодовувати дитину до розпорядку навчального дня. Пояснити різницю між перервами та заняттями. Розповісти, що відбувається на перерві, що під час неї можна робити.
Щоб стимулювати учня з інтелектуальними порушеннями до навчання необхідно заохочувати навіть маленькі успіхи, і не оцінювати їх відсутність.
Щоб сформувати позитивний образ вчителя необхідно дати зрозуміти, що він – це безпечний дорослий, його можна слухати, виконувати інструкції від нього.
Щоб не допустити помилку не слід робити передчасних висновків, слід дати дитині час, кожен учень має свій темп розвитку і адаптації. Дитині з порушенням інтелекту може знадобитися більше часу для цього.
І наостанок, вчителю слід працювати не лише з дитиною з ПІР, але провести підготовчу роботу з іншими учнями. Розповісти учням, що прийде новий учень, який має певні порушення, пояснити особливості порушення і як слід себе вести з таким однокласником.
Останній пункт є не менш важливим, ніж попередні. Часто, коли дитина з порушенням інтелектуального розвитку відчуває дуже позитивний емоційний контакт з вчителем, то він втрачає здатність комунікувати з іншими дітьми. Це спілкування знаходиться поза межами його зони комфорту, тому побудувати дружні стосунки дитини з ПІР та його однокласниками є важливим етапом у процесі всього розвитку особливої дитини. Ця навичка буде дуже корисною для подальшого самообслуговування люди з ПІР.
Поради вчителю (або його асистенту) для роботи з дитиною з ПІР :
1. Приділити увагу навчанню практичних просторових, кількісних та часових понять. Якщо в якийсь момент ви розумієте, що поняття абстрактне, замініть його або спробуйте пояснити (мовленнєво або за допомогою додаткового візуального матеріалу).
2. Зробіть акцент на вивченні побутових навичок. Самостійне харчування, одягання, гігієна, самоорганізація. Неможливо навчити дитину писати, якщо вона не вміє довго сидіти за столом та концентрувати увагу на навчанні.
3. Як було зазначено вище, соціальні навички також відіграють важливе місце в житті дитини (людини) з ПІР. Стимулювати до роботи в парі або невеликих групах, організовувати класні заходи, заохочення до спілкування на перерві.
4. Комунікативні навички є базовими для навчання дитини з порушеннями інтелектуального розвитку. Вміння виконувати задачі та інструкції, здатність розуміти та відповідати на питання різного характеру, розуміння зверненого мовлення – це те з чим слід постійно працювати.
Зауважимо, що кожна дитини з особливими освітніми потребами зачасту вимагає індивідуального підходу до навчання, а також складання індивідуальної освітньої програми. Тому вище наведені рекомендації слід розглядати та адаптувати під різні дітей та їх можливості.
Для заохочення до навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку нашою компанією Бріолайт було розроблено інтерактивне обладнання та окремі інтерактивні ефекти. Вони були складені, реалізовані та протестовані спільно з практикуючими психологами, логопедами та дефектологами. До основного обладнання відносять: інтерактивна підлога, інтерактивна пісочниця, інтерактивна панель.