Універсальний дизайн шкільного середовища
Тенденція до створення в звичайних загальноосвітніх школах інклюзивних класів розпочалась давно. Головним принципом формування середовища в таких школах став універсальний дизайн.
Твердження про те, що функціональний потенціал людини збільшується, коли немає зовнішніх бар’єрів висунув у 1970 році архітектор Майк Біднер. Згодом його коллега Рон Мейс, який з дитинства хворів на поліомієліт цю ідею розвинув та почав реалізовувати. Він зміг зробити так, що середовище становиться більш безпечним і зручним для кожного. Таке рішення здобуло назву універсальний дизайн. Головна його ідея – все, що проектується і виробляється, має бути універсальним і зручним для кожної людини. Тобто намагатися уникати бар’єрів вже на етапі виробництва будь-чого.
Звісно, ця ідея дуже корисна в умовах інклюзивного навчання. Це забезпечить:
- фізичну можливість і зручність вхід до закладу освіти;
- фізичну безпеку пересування та орієнтування в закладі освіти, під час навчання;
- можливість отримання інформації про заклад та його послуги, що надаються.
Детальніше про вимоги до закладів освіти можно дізнатися з ДБН В.2.2-40:2018 “Інклюзивність будівель і споруд”, які є обов’язковими к дотриманню.
Універсальний дизайн в освіти – це такий дизайн обладнання, меблів, матеріалів, навколишнього простору, освітніх програм і послуг, який дозволяє їх використання кожному здобувачу освіти без попередньої адаптації.
Але це не всі категорії, які охоплює універсальний дизайн, сюди слід також віднести будівництво та проектування приміщень , навчальні плани, програми та методики, оцінювання дітей. Наведено конкретні приклади універсального дизайну:
- навчальні матеріали та методики, які враховують можливості різних осіб;
- архітектурно доступне та безпечне освітнє середовище (без гострих кутів, наявність сход і пантусів і тд.);
- обладнання з зрозумілим управлінням (україномовне меню, наявність іконок з зображенням і тд.);
- контрастні кольори стін і підлоги;
- урахування впливу навчального середовища на “сенсорний досвід”; використання кольору, світла, звуків, текстури;
- використання ПЗ, що має вказівки/застереження, коли учень/вихованець робить неправильний вибір;
- двері, що легко відчиняються учнями з різними ООП (висота та форма дверних ручок і тд.);
- достатньо простору в туалетній кабінці, наявність поручнів;
- достатньо навчального місця для учнів з прилеглим простором для асистентів вчителя;
- меблі, фурнітура та обладнання, що підтримують широкий спектр навчання і навчальних методик;
- можливість регулювання середовища (наприклад, освітлення).
Наша компанія розробляє обладнання в співпраці психологів, дефектологів, дизайнерів та програмістів. Конструкція кожного продукту враховує всі принципи побудови універсального дизайну. Програмне забезпечення Бріолайт також створено, згідно можливостей дітей з різними ООП. На інтерактивній підлозі наявний україномовних голосовий супровід: при правильній відповіді “Молодець”, “Розумничек”; при неправильній відповіді “Спробуй ще”.
Концепцію універсального дизайну передбачено, щоб забезпечити кожній дитині якісний навчальний процес. Але прагматичними альтернативами за відсутності універсального дизайну для навчання є адаптація і модифікація існуючого освітнього середовища та програм. Але це розглянемо в наших інших статтях.