Currently set to Index
Currently set to Follow
Соцмережі

Плюси і мінуси інтерактивних технологій в освіті

Плюси і мінуси інтерактивного навчання

У педагогічній практиці давно застосовують “активні методи і форми навчання”. Але в останні роки поширення отримав ще один цікавий термін – “інтерактивне навчання”, хоча його не можна назвати новим. Ще в 60-і роки розробку інтерактивних методів можна знайти в працях В.О.Сухомлинського. 

Принципи інтерактивного навчання припускають, що учні отримують знання не тільки від учителя, а й взаємодіючи між собою, використовуючи додаткові матеріали і інструменти. Це дозволяє значно підвищити якість навчання і зробити осмисленим процес отримання знань.

Головною особливістю і відмінністю інтерактивного навчання від звичайного вважають те, що нові знання не даються в готовому вигляді, учень повинен добути їх самостійно.  В такому випадку значення набуває не тільки результат, але і хід міркувань, що формує критичне мислення. 

До основних методів і прийомів реалізації інтерактивного навчання відносять:

  • мозковий штурм;
  • проекти з презентацією;
  • ділові ігри (рольові, імітаційні,);
  • використання інформаційно-комунікаційних технологій, відтворення аудіо-і відеоматеріалів. Це можуть бути онлайн-тести, застосування навчальних сайтів, спеціальних програм або інтерактивного устаткування, призначеного для навчання.

Та все це направлено на те, щоб навчити дітей вмінню аналізувати, самостійно знаходити і структурувати інформацію, приймати аргументовані рішення, будувати логічні ланцюжки. 

Далі зупинимося на інтерактивному навчанні, яке засноване на використанні інтерактивного обладнання. 

Плюси застосування інтерактивних технологій в освіті

Готове заняття. Інтерактивне обладнання включає готові програми, ефекти, заняття, рекомендації, тому для побудови уроку викладач не буде втрачати час роздаючи картки, описуючи хід гри або завдання, або довго налаштовувати його. Обладнання повністю готове до використання при включенні. 

Соціалізація і розвиток навичок комунікації. Діти вчаться домовлятися, вести себе в команді, висловлювати свою думку та аргументувати його. Крім цього, школярі намагаються уникати конфліктів і спілкуватися ввічливо, знаходити компроміси. Всі ці навички в майбутньому будуть дуже корисні кожній дитині. 

Творчі навички. Багато педагогів стверджують, що впровадження інтерактивних методів навчання сприяє розвитку творчих навичок у дітей, а також особливого нестандартного способу мислення. 

Психічне здоров’я. Такі методи змушують дітей самостійно приймати навчання, бути активним учасником цього процесу, що дозволяє уникнути підвищеної тривожності, зайвого розумового навантаження, і надмірної втоми. 

Підвищення якості матеріалу. Деякі інтерактивні інструменти (Інтерактивна панель) дозволяють використовувати на уроках схеми, графіки, зображення, презентації, аудіо- та відеофрагменти, що корисно для ефективного засвоєння досліджуваної теми.

Недоліки застосування інтерактивних технологій в освіті

Але при всіх достоїнствах, у інтерактивних методів є мінуси, які потрібно враховувати:

Навички вчителя. Для роботи з сучасним обладнанням треба володіти відповідними навичками. Викладач повинен вміти працювати за звичайним комп’ютером, щоб при роботі з інтерактивними інструментами не відчувати дискомфорту і по максимуму використовувати його потенціал. 

Період адаптації. У більшості випадків діти люблять інтерактивні інструменти, але не варто забувати, що всі люди різні, і для деяких дітей це буде складніше, ніж для інших. Деякі учні можуть відчувати внутрішній дискомфорт перші пару днів, так як інтерактивне навчання руйнує звичні стереотипи про процес навчання.  

Кількість методів. Якщо вчитель буде використовувати тільки один інструмент, є ризик, що учні будуть складніше адаптуватися до інших. З цієї причини рекомендується поєднувати кілька інструментів в процесі інтерактивного навчання, щоб показати дитині, що існує безліч шляхів розвитку і отримання знань.

Індивідуальні протипоказання. Деякі діти в інклюзивних класах можуть мати індивідуальні протипоказання до використання окремих ефектів інтерактивного обладнання, що варто враховувати викладачеві. (Наприклад, в роботі з дітьми з епілепсією рекомендується уникати ефекту інтерактивного полу “Калейдоскоп”). 

Інструменти інтерактивних технологій в освіті

Розвиток інтерактивних технологій для шкіл зробило крок далеко вперед. Ми, як український виробник електронних рішень для освіти та реабілітації з 2012 року випробували багато і зупинилися на найбільш затребуваному і продуманому обладнанні для освітніх установ. Всі наші продукти мають унікальне програмне забезпечення, яке ми розробили з нуля спільно з українськими психологами, дефектологами та програмістами. До числа такого обладнання ми відносимо:

Інтерактивні панелі і столи. Ці інструменти включають потужний комп’ютер і сенсорний дисплей. Дуже добре підходить для демонстрації матеріалу і візуалізації окремих аудіо-, відеофрагментів під час уроку. 

Інтерактивна підлога. Інструмент для роботи з дошкільнятами або дітьми молодшого шкільного віку. Каталог ефектів охоплює майже більшу частину програми молодшої школи.

Інтерактивна пісочниця. Застосовується не тільки для навчання Географії, Історії, Я і світ, а й для пісочної терапії в кабінеті психолога. 

Сенсорна кімната. Спеціально обладнане приміщення, яке дозволяє розвинути творчі здібності, дрібну моторику рук дитини і мінімізують гіперактивність. Значно підвищують життєву активність і мотивацію до всіх видів діяльності.

Висновки

Інтерактивні технології для освіти вже встигли показати свої позитивні і негативні сторони. Як можна помітити, позитивний ефект від застосування такого сучасного обладнання більш значний, ніж його недоліки, більшість яких можна вирішити. 

Інтерактивне навчання – це ефективний спосіб засвоєння інформації, який краще використовувати комбінуючи різні інструменти. І на думку експертів, таке інноваційне рішення повинні лягти в основу нової навчальної програми багатьох освітніх установ. Без них буде важче досягти високих показників успішності дітей.

ПОВЕРНУТИСЯ

Отримати матеріали

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Отримати матеріали

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Відповімо на будь-які
питання

  • (067)
  • (050)
  • (063)
258-15-15
або

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ