Інтерактивні системи в соціальній реабілітації
Центр комплексної реабілітації інвалідів «Акмеа» та український розробник електроніки «Бріолайт» реалізували спільний проект по створенню унікальної інтерактивної кімнати у новому центрі соціальної реабілітації в м. Києві по вул. Олени Теліги 37г.
Інтерактивні системи додають мотивації дітям з обмеженими можливостями для поновлення нових рухів і вмінь. Їх рекомендується використовувати для поліпшення та мотивації рухової активності у дітей, а також, як елемент методики сенсорної інтеграції в комплексі фізичної терапії у дітей з ортопедичною патологією. Застосування інтерактивних систем дало позитивні результати для дітей із загальним порушенням психологічного розвитку, дітей з хворобою Дауна та когнітивним дефіцитом. Інтерактивні системи можуть використовуватися педагогами та психологами для розвитку сенсорної сфери також в школах та дитячих садках.
Обладнання кімнати включає сучасні засоби управління віртуальною реальністю всіх видів, в тому числі:
– Інтерактивна підлога та інтерактивна стіна розміром 250х157 см кожна з покриттям, стійким до зношування. Являють собою великі проекційні екрани високої роздільної здатності, чутливі до переміщення та рухів дітей вздовж поверхні пола та стіни.
– Система Kinect на LCD-панелі 65 дюймів. Передає координати скелету людини до інтерактивного додатку, який представляє їх в ігровому вигляді. Системи такого типу дають можливість керувати додатками за допомогою рухів рук, ніг та тулуба.
– Система Leap Motion, яка з високою точністю фіксує координати фаланг та зап’ясть обох рук на відстані до 50 см від сенсору, що розташований на столі. Графічне представлення на екрані дозволяє розвивати дрібну моторику. Наприклад, робота з віртуальним куском глини, що обертається, завдання обірвати пелюстки віртуальної квітки або політ над картою Землі, керований положенням та нахилом долоні.
– Великий інтерактивний LCD-екран з діагоналлю 108 см. Являє собою великий планшет на операційній системі Андроїд, змонтований на мобільній вертикальній стійці. Така реалізація дає можливість використовувати як існуючі програми з Google Play, створені для планшетів та мобільних; так і ставити завдання програмістам по створенню нових програм на основі ефективних методик лікування в будь-якій сфері соціальної педіатрії. Модульна конструкція комплексу дозволяє підключати додаткове обладнання, в тому числі: мікрофони для логопедичних занять, інші сенсори, кнопки та джойстики, контролери освітлення приміщення.
Розробка та розповсюдження інтерактивного обладнання в Україні значно розширює можливості в сфері соціальної реабілітації.
Для лікарів відкривається унікальна можливість створення інтерактивного програмного забезпечення, яке буде ефективним для потреб реабілітації. Формулюючи технічні завдання та пропозиції безпосередньо вітчизняним розробникам програмно-апаратних систем.
Для вчених з’являється можливість створювати програми для збору статистичних даних щодо ефективності методів реабілітації.
Для центрів та фондів у цій сфері відкривається можливість комплектації систем з різними видами інтерактивності, залежно від потреб та спеціалізації закладів. Розташування розробників в Україні гарантує технічний сервіс для безперебійної роботи складного обладнання.