Currently set to Index
Currently set to Follow
Соцмережі

Переваги та недоліки інклюзивного навчання

інклюзивна освіта

Згідно інформації, що наводить Всесвітня організація охорони здоров’я, лише 20% народжених дітей умовно вважається здоровими. Інші діти відносяться до тих, у кого присутні психічні порушення розвитку або мають середній стан між здоровим та хворим. 

“Інклюзія”- це

Термін “інклюзія” з’явився в процесі залучення людей з інвалідністю до суспільного життя як необхідний. Зараз він є закріпленим у Конвенції ООН про права людей з інвалідністю. Але бути використан він може не лише в контексті людей з інвалідністю. Будь-яка людина може бути віднесена для інклюзивної групи в певних життєвих ситуаціях.
В середньому у суспільстві 10% людей з інвалідністю. За даними Міністерства соціальної політики, в Україні – 2,6 млн людей з інвалідністю (6%). Із них – 168 280 дітей. Але дані ВООЗ вказують, що у нас 6,7 млн (15%) таких громадян. 
В будь-якому разі діти цієї групи вимагають особливого підходу до організації навчання, щоб в майбутньому вони відчували менше труднощів та краще їх долали. 

Принципи інклюзивного навчання

Зараз більшість країн використовує інклюзивну концепцію. Згідно статистики, інклюзивне навчання вже впроваджено у 75% держав. Але результати впровадження та його ефективність залежить в першу чергу від соціально-економічних умов, освітніх та культурних традицій.
Потребують інклюзивного навчання люди з порушенням опорно-рухового апарата, зі слабким слухом, зором, з розумовою відсталістю, із затримкою психічного розвитку, гіперактивні діти, діти з аутизмом, обдаровані або замкнуті люди.
До основних принципів такого навчання відносять:

1. Незважаючи на відмінності та труднощі, всі діти мають навчатися разом, коли це можливе.
2. Школа повинна враховувати різні потреби своїх учнів, та адаптувати умови навчання, щоб кожен мав рівні умови для отримання знань.
3. Школа формує різні програми навчання, та використовує власні та залучені ресурси для забезпечення якісної освіти, організаційних заходів, стратегії викладання.
4. Діти з ООП мають отримувати часткову допомогу, яка необхідна їм для успішного процесу навчання.

Що передбачає  інклюзивна освіта

Говорячи про інклюзивні школи, передбачається, що вони мають певне оснащення. До такого відносяться: ліфт, пандуси, поручні вздовж стін, відповідні туалети, шкільні автобуси, обладнані спеціальними підйомниками, сучасний тренажерний зал, асистент вчителя, ІПР, спеціалісти по роботі з дітьми з інвалідністю (корекційний педагог, психолог, логопед).

На прикладі інших країн можна побачити, що цим не обов’язково обмежуватися. 

Ізраїль. Можливість навчатися пів дня з класом, пів дня – окремо. Держава оплачує необхідні лікувальні процедури тричі на тиждень (від консультацій психолога до катання на конях). Діє механізм зворотної інклюзії, на деякі уроки до спеціальних класів приходять діти зі звичайних. 

Франція. Відкриті класи «шкільної інклюзії» у звичайній школі. Дитина протягом дня може залишати його для індивідуальної чи групової роботи з педагогом.

Польща. Дитина з ООП від самого народження включена у систему звичайного навчання. 

Швеція. Особливий підхід до навчання дітей з раннім аутизмом. В звичайній школі заняття проводяться у малих групах, з двома вчителями і одним асистентом.

Переваги

Для дітей з ООП:
– поліпшення когнітивного, моторного, мовленнєвого, соціального та емоційного розвитку дітей завдяки спілкуванню з однолітками.
– функціональне оволодіння вміннями та навичками.
– орієнтація на сильні якості та здібності дитини  в процесі навчання.
– участь в громадському житті та налагодження дружніх стосунків з іншими дітьми.

Для інших дітей:
– формування толерантного ставлення та природного сприйняття людей з різними особливостями.
– налагодження та підтримка дружніх стосунків з людьми, що відрізняються від них.
– соціальне співробітництво з людьми, що мають відмінності від них.
– формування нестандартного підходу та винахідливості для досягнення спільного результату.

Для педагогів:
– краще розуміння індивідуальних особливостей учнів.
– оволодіння різноманітними педагогічними методиками для ефективної роботи з урахуванням індивідуальностей.
– наближення до дитячого сприйняття для кращого розуміння різних ситуацій, та формування цілісної картини.

Недоліки

– Недосконалість законодавства у галузі освіти, що зумовлює відсутність механізмів розвитку та фінансування системи інклюзивного навчання.
– Недостатнє матеріально-технічне та кадрове забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів (відсутність спеціального допоміжного навчального обладнання, спеціально розроблених навчальних методик та програм інклюзивного навчання, недостатня чисельність спеціально підготовлених фахівців для роботи з дітьми з інвалідність)
– Непристосованість будівель загальноосвітніх навчальних закладів (у т.ч. в середині) для безперешкодного доступу до них учнів із різними нозологіями захворювання.
– Недостатня психологічна готовність учнів та педагогів до спільного навчання із особами з інвалідністю.
Крім цього існує проблема негативного ставлення батьків до того, що їх здорові діти мають навчатися з дітьми із певними порушеннями. Вони вважають, що це затримує розвиток навчання здорових дітей. проте, індивідуальний навчальний план (ІНП), розроблений відповідно до потреб такої дитини має реалізовуватись  в умовах звичайного навчального процесу, не зупиняючи і не гальмуючи темп просування навчання інших дітей. 

З усього цього можна зробити висновок, що впровадження  інклюзивного навчання дуже важливе для країни. Зараз його реалізація в Україні ще не доведена до ідеалу, але правильна підготовка, достатнє фінансування та поінформованість людей згодом допоможуть дітям з ООП отримувати якісну освіту у звичайних школах будь-якого міста. 

Ми в свою чергу, як виробники Українського електронного обладнання розробили і далі удосконалюємо такі продукти для освіти і реабілітації дітей (в т.ч. дітей з ООП): інтерактивна підлога, інтерактивна пісочниця, інтерактивна панель і інтерактивний комплекс Бріолайт. Це обладнання включено до Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних групах закладів дошкільної освіти.

ПОВЕРНУТИСЯ

Отримати матеріали

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Отримати матеріали

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Відповімо на будь-які
питання

  • (067)
  • (050)
  • (063)
258-15-15
або

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ

Дякуємо заВашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом.

ДОБРЕ